top of page

Redditio symboli

Droga Neokatechumenalna to nowe itinerarium inicjacji chrzeÅ›cijaÅ„skiej zrodzone w nurcie odnowy wzbudzonej przez Sobór Ekumeniczny WatykaÅ„ski II. Rozpoczęła siÄ™ ona w roku 1964 wÅ›ród mieszkaÅ„ców baraków ze slumsów Palomeras Altas w Madrycie za sprawÄ… Francesco Jose (Kiko) Gomez Arguellio i + Carmen Hernandez. Statut Drogi zostaÅ‚ definitywnie zatwierdzony 11 maja 2008 roku w Uroczystość ZesÅ‚ania Ducha ÅšwiÄ™tego przez PapieskÄ… RadÄ™ do Spraw Åšwieckich.

            Droga Neokatechumenalna przeżywana jest w Å‚onie parafii, w maÅ‚ych wspólnotach zÅ‚ożonych z osób w różnym wieku i zróżnicowanych spoÅ‚ecznie. Jej celem jest stopniowe prowadzenie wiernych do osobistej intymnoÅ›ci z Jezusem Chrystusem tak, aby stali siÄ™ wiarygodnymi Å›wiadkami Dobrej Nowiny Zbawiciela. Droga realizuje siÄ™ wedÅ‚ug linii proponowanych przez Inicjatorów, a zawartych w Statucie i w tomach Orientamenti alle Equipes di Catechisti (Linie Orientacyjne dla Ekip Katechistów). PierwszÄ… fazÄ… Neokatechumenatu jest odkrycie prekatetachumenatu, nastÄ™pnÄ… - odkrycie katechumenatu, a ostatniÄ… - ponowne odkrycie wybrania.

            Bracia z IV Wspólnoty Neokatechumenalnej (powstaÅ‚ej w 2002 r.) w Parafii Ojców Redemptorystów pod wezwaniem Matki Bożej NieustajÄ…cej Pomocy i Å›w. Piotra Rybaka w Gdyni, której proboszczem jest o. Eugeniusz LeÅ›niak, w Wielkim PoÅ›cie bÄ™dÄ… wyznawać swojÄ… wiarÄ™, proklamujÄ…c Credo podczas stosownej celebracji.

            Aby mogli to zrobić, w ciÄ…gu wielu lat Drogi ponownie odkrywali katechumenat. PomagaÅ‚ im w tym KoÅ›cióÅ‚,  wrÄ™czajÄ…c wczeÅ›niej ksiÄ™gÄ™ Liturgii Godzin, a później Credo KoÅ›cioÅ‚a i posyÅ‚ajÄ…c po dwóch, aby Å›wiadczyli w domach na terenie parafii, że jest Bóg, który nie zapomniaÅ‚ o czÅ‚owieku, a widzÄ…c jego udrÄ™czenie i niemoc,  posyÅ‚a w jego życie swego Syna Jezusa Chrystusa. W tym czasie bracia studiowali też i celebrowali SkÅ‚ad Apostolski. ByÅ‚ to okres ich duchowej walki o nowe życie, której zwieÅ„czeniem stanie siÄ™ wyznanie wiary wobec caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a. Bracia z IV wspólnoty zÅ‚ożą Å›wiadectwo prawdzie, że Bóg jest dobrym Ojcem, który troszczy siÄ™ o swoje stworzenie każdego dnia, że Jezus Chrystus jest miÅ‚oÅ›ciÄ… i przebaczeniem, a Duch ÅšwiÄ™ty darem ich obu dla czÅ‚owieka, aby nie zginÄ…Å‚ on, ale miaÅ‚ życie wieczne.

            Po Redditio, w NiedzielÄ™ PalmowÄ… wszyscy, którzy zÅ‚ożyli publiczne wyznanie wiary, otrzymajÄ… gaÅ‚Ä™zie palm i wejdÄ… do koÅ›cioÅ‚a w uroczystej procesji. Później podczas mszy Å›wiÄ™tej  odÅ›piewajÄ… Credo, a na koniec zabiorÄ… palmy do domów i zawieszÄ… je na drzwiach lub balkonach. BÄ™dÄ… one znakiem ich wiary w Å¼ycie wieczne oraz gotowoÅ›ci wyznawania jej zarówno wobec rodziny, sÄ…siadów, nieznajomych, jak również wobec nieprzyjacióÅ‚ wÅ›ród przeÅ›ladowaÅ„.

            Taka postawa, postawa chrzeÅ›cijaÅ„ska, nie jest możliwa bez pomocy Ducha ÅšwiÄ™tego. Tylko Duch ÅšwiÄ™ty, ten dar miÅ‚oÅ›ci Ojca i Syna może sprawić, aby udrÄ™czony czÅ‚owiek otrzymaÅ‚ palmÄ™ zwyciÄ™stwa, życie wieczne. OpierajÄ…c siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie o wÅ‚asne siÅ‚y, nikt nie mógÅ‚by wyznać, że Panem jest Jezus i nikt nie byÅ‚by w stanie poÅ›wiÄ™cić dla Chrystusa swe życie. Jest to tak niemożliwe jak to, aby krab morski, langusta, zamieszkaÅ‚ na palmie.

            Langusta na palmie to symbol pokazujÄ…cy, że dziÄ™ki wierze czÅ‚owiek może doÅ›wiadczyć rzeczy po ludzku niemożliwych. Do nich należą miÅ‚ość do nieprzyjacióÅ‚, i przebaczanie swoim wrogom, czyli postawy, jakich Jezus oczekuje od uczniów (zob. Kazanie na Górze, Mt 5, 1-7, 29).

            Bracia z czwartej wspólnoty neokatechumenalnej bÄ™dÄ… wyznawać w czasie Redditio Symboli wiarÄ™ opartÄ… o doÅ›wiadczenie interwencji Boga, który uwalniaÅ‚ ich z mocy grzechu i zÅ‚a. RatowaÅ‚ ich rodziny od rozbicia, otwieraÅ‚ małżonków na przyjÄ™cie kolejnego dziecka. (We wspólnocie jest dziÅ› szesnaÅ›cie małżeÅ„stw i pięćdziesiÄ™cioro piÄ™cioro dzieci.) Dla niektórych braci ze wspólnoty już samo publiczne wystÄ…pienie w koÅ›ciele i mówienie o swoich doÅ›wiadczeniach zwiÄ…zanych z wiarÄ… bÄ™dzie znakiem, że Bóg potrafiÅ‚ uzdolnić ich do rzeczy, które przedtem wydawaÅ‚y siÄ™ im nieprawdopodobne. To On pozwalaÅ‚ odnaleźć im powoÅ‚anie nie tylko do małżeÅ„stwa, lecz także do prezbiteratu (dwóch seminarzystów Seminarium Redemptoris Mater: Marcin Nadolski w Londynie i MichaÅ‚ DomaÅ„ski w Warszawie). Bóg też umacniaÅ‚ i stale ochrania na drodze powoÅ‚ania prezbitera IV Wspólnoty ksiÄ™dza Wojciecha Langowskiego oraz Redemptorystów, o. Wojciecha Pawlickiego i o. Dariusza ÅšwidÄ™, również należących do tej wspólnoty. DaÅ‚ też poznać siÄ™ jako ten, który uzdrawia chorych i umacnia sÅ‚abych, szuka zaginionych, pozwalajÄ…c doÅ›wiadczać swojej darmowej miÅ‚oÅ›ci, przygarnia grzeszników, uwalniajÄ…c ich od sÅ‚aboÅ›ci, okazuje cierpliwość opornym i umacnia niewytrwaÅ‚ych.

            To doÅ›wiadczenie darmowej miÅ‚oÅ›ci Boga przynaglaÅ‚o braci z IV Wspólnoty do gÅ‚oszenia Ewangelii na placach w okresie wielkanocnym, do zanoszenia Dobrej Nowiny zamkniÄ™tym w swych domach udrÄ™czonym mieszkaÅ„com parafii Redemptorystów, do gÅ‚oszenia Katechez Zwiastowania w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Karwinach przez ekipÄ™ katechistów IV wspólnoty posÅ‚anych przez KoÅ›cióÅ‚ (Arkadiusza i MagdalenÄ™ Sarnowskich, Adama i MartÄ™ KamiÅ„skich, KarolinÄ™ i BartÅ‚omieja Frelichów, MaÅ‚gorzatÄ™ TuszyÅ„skÄ… i Jakuba SÄ™dzielewskiego oraz prezbitera Wojciecha Langowskiego).

            I dzisiaj Bóg jest tym, który uzdalnia braci z IV Wspólnoty w Parafii Redemptorystów do wyznania wobec KoÅ›cioÅ‚a, że wierzÄ… w Boga Ojca i Syna, i Ducha ÅšwiÄ™tego, bo doÅ›wiadczyli w swoim życiu realnej mocy Boga w Trójcy Jedynego.

            Pierwsze uroczyste wyznania wiary IV Wspólnoty odbÄ™dÄ… siÄ™ 27 lutego 2018 r., podczas Nieszporów w KoÅ›ciele Ojców Redemptorystów pod wezwaniem Matki Bożej NieustajÄ…cej Pomocy i ÅšwiÄ™tego Piotra Rybaka w Gdyni.

​

Ks. Proboszcz, o. Eugeniusz Leśniak
i KatechiÅ›ci odpowiedzialni za DrogÄ™ NeokatechumenalnÄ… w parafii Ojców Redemptorystów w Gdyni.

Gdynia, dn. 27 lutego 2018 r.

​

bottom of page